| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type B - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gold |
| Product Color | Gold |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.44 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty |