| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 3.0 x2 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Interface/Port Details | 1 x RJ-45 10GBase-T LAN |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 1" |
| Width | 45.4" |
| Depth | 3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|