Honeywell CN75 2D EA30 USB Bluetooth WLAN QWERTY Android
CN75AQ5KC00A6101
Select model
Key Features
- Dual Operating System: Supports Windows® Embedded Handheld 6.5 and Android™ 6.0.
- Durability: Withstands drops from 2.4 meters (8 feet) and has an IP67 rating.
- High-Performance Scanning: Fast, accurate barcode scanning even in low-light conditions.
- Smart Battery Technology: Power to last an entire work shift without downtime.
- Multi-Network Capability: Flexible radio solutions for global connectivity.
Specifications
- Physical Characteristics:
- Dimensions (CN75): 16.9 x 8.0 x 3.4 cm
- Weight (CN75): 450 g
- Operating Temperature: -20°C to +60°C
- Storage Temperature: -30°C to +70°C
- Power:
- Battery: 3.7 V, 4000 mAh, removable and rechargeable.
- Display:
- Size: 8.9 cm (3.5 in)
- Resolution: 480 x 640 pixels
- Integrated Scanner:
- High-performance motion-tolerant 2D imager.
- Capable of scanning common 1D and 2D barcodes.
- Connectivity:
- Wireless WAN, Bluetooth® Power Class 1.5.
- IEEE 802.11 a/b/g/n WLAN support.
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Flash Memory | 16 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5" |
| Screen Mode | VGA |
| Screen Resolution | 480 x 640 |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.7" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
mod-cn75-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-CN75
mod-cn75-honeywell-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-CN75