CN70/70e PrintPAD, RS-232, Bluetooth, E-Charge
200523-101
Select model
Key Features:
- Ultra-Rugged Design: Built to withstand tough conditions with IP67 dust and water resistance.
- Exceptional Battery Life: Long-lasting power for uninterrupted operation.
- Advanced Barcode Imaging: Snappy scanning with motion tolerance and high read rates.
- Brilliant Display: High-durability touch screen with an ambient light sensor.
- Device Health Monitoring: On-board diagnostics for proactive maintenance.
Specifications:
- Dimensions: CN70 - 16.9 x 8.0 x 3.4 cm; CN70e - 19.5 x 8.0 x 3.4 cm
- Weight: CN70 - 450 g; CN70e - 491 g
- Operating Temperature: -20° C to +60° C
- Battery: 3.7 V, 4000 mAh, removable Li-Ion
- Display: 3.5 in Transmissive VGA, 480 x 640 pixels
- Processor: Texas Instruments OMAP 3530 @ 600 MHz
- Memory: 512 MB RAM, 1 GB Flash
- Wireless LAN: Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n
- Integrated Scanner: EA30 high-performance 2D imager
- Integrated Camera: 5 Megapixel auto focus with LED flash
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Flash Memory | 4 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.25" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Label Core Size | 0.40" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | CPL |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Input Voltage | 7.2 V AC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7.5" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 2.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-cn70-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf 200523-101
mod-cn70-honeywell-handheld-terminals-user-manual.pdf 200523-101
Intermec_CN70-CN70e.pdf 200523-101
mod-cn70-honeywell-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-CN70
mod-cn70-honeywell-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-CN70