Honeywell Hyperion 1300g Handheld Scanner 1D, 66cm, 270 scans/sec, Multi-interface, IP41, USB, White
1300G-1USB
Select model
The Honeywell Hyperion 1300g Barcode Scanner is your ultimate solution for efficient and reliable scanning. Balancing performance, durability, and ergonomics, this linear-imaging scanner excels in scan-intensive and light industrial settings. With no moving parts, it ensures longevity while delivering fast and intuitive barcode reading, reaching up to 18 inches. Designed to provide aggressive scanning performance, the Hyperion 1300g is perfect for businesses demanding reliability and enhanced productivity from their handheld devices.
Key Features
- Superior Hand-Held Scanning: Increases throughput with intuitive and aggressive scanning.
- Highly Versatile: Reads barcodes up to 18 inches without needing specialty scanners.
- Class-Leading Durability: Design minimizes service costs with no moving parts and impact-resistant bumpers.
- Comfortable, Ergonomic Design: Optimized for extended handheld use.
- Automatic Interface Detection: Eliminates time-consuming programming configuration.
- Remote Management Software: Conveniently manage multiple scanners from one location.
Specifications
- Dimensions: 150 mm x 112 mm x 79 mm (5.9" x 4.4" x 3.1")
- Weight: 160 g (5.6 oz)
- Input Voltage: 5V ± 5%
- Operating Power: 1000mW; 200 mA (typical) @ 5V
- Standby Power: 625mw; 125 mA (typical) @ 5V
- Host System Interfaces: Multi-Interface (includes RS232, KBW, USB)
- Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Humidity: 0 to 95% non-condensing
- Drop/Tumble: Withstands 50 drops from 1.5m
- Environmental Sealing: IP41
- Light Levels: 0-70,000 lux (direct sunlight)
- Scan Rate: Up to 270 scans per second
- Decode Capabilities: Reads standard 1D and GS1 DataBar™ symbologies
- Warranty: 5 years
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
POS: Yes
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Barcode Symbology Supported |
Reads Standard 1D and GS1 DataBar Symbologies |
| Image Sensor Type | Linear |
| Scan Rate | 270 scan/s |
| Maximum Scan Resolution | 3 mil |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Single Line |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | White |
| Height | 5.9" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-datasheet.pdf 1300G-1USB
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-user-manual.pdf 1300G-1USB
honeywell-hyperion-1300g.pdf 1300G-1USB
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-datasheet.pdf MOD-HYPERION-1300G
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-user-manual.pdf MOD-HYPERION-1300G