B360G2 I5-1240P 13.3IN WEBCAM SYST
BS3154BABDGX
Select model
Key Features:
- MIL-STD 810H and IP66 certified: Ruggedized for extreme conditions.
- 13.3" FHD display: 1,400 nits brightness for clear visibility in sunlight.
- Windows Hello face-authentication: Enhanced security features.
- Thunderbolt™ 4 support: High-speed connectivity for peripherals.
- Swappable LifeSupport™ battery: Continuous operation without downtime.
Specifications:
- Operating System: Windows 11 Pro
- Processor Options:
- Intel® Core™ i5-1240P Processor
- Intel® Core™ i7 options available
- Display: 13.3" FHD (1920 x 1080) LumiBondⓇ touchscreen
- Storage: 8GB DDR4, expandable to 64GB; SSD options up to 2TB
- Ports:
- Thunderbolt™ 4, USB 3.2, HDMI 2.0
- Configurable I/O options available
- Weight: 2.32kg (5.11lbs)
- Battery: Dual 11.1V batteries with LifeSupport™ technology
- Environmental Limits: Operating temperature -29°C to 63°C
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
-
CPU: I5
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1240P |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 1400 Nit |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 1.37" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 5.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
mod-b360-g2-getac-computer-datasheet.pdf BS3154BABDGX
mod-b360-g2-getac-computer-quick-guide.pdf BS3154BABDGX
mod-b360-g2-getac-computer-user-manual.pdf BS3154BABDGX
b360g2-2023.pdf MOD-B360-G2