Mesh AP 7181 DC unit 48 VDC for International Markets. All radome panel antennas are included. DC power cable assembly has flying leads. (Included power cable# 30009315002 DC power cable, 2 wire, red-black). EMEA: This product must be ordered via MOL and
HK1874A
Select model
Key Features:
- Dual-band radios supporting 2.4 GHz and 5.x GHz frequencies for enhanced throughput.
- 3x3 MIMO technology enabling maximum data transfer rates of up to 300 Mbps.
- MeshConnex™ routing technology providing seamless hand-offs and low-latency connections.
- Weather-resistant IP67 rated enclosure guaranteeing durability under extreme conditions.
Specifications:
- Radio Features:
- 802.11 b/g/n and 802.11 a/n compliant
- Maximum transmit power: 36 dBm EIRP (2.4 GHz), 34 dBm EIRP (5 GHz)
- Supports 20 and 40 MHz channels
- Antenna System:
- Integrated dual-polarization ADEPT antenna technology
- Power Specifications:
- Power consumption: 150 Watts peak, 120 Watts average
- AC and DC options available
- Environmental Specs:
- Operating temperature: -40 to +55 °C
- Storage temperature: -40 to +85 °C
- Dimensions: 15.35" x 14" (39 cm x 35.5 cm)
- Weight: 39 pounds (17.7 kilograms)
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.46 GHz |
| UNII Minimum Frequency | 5.47 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5.87 GHz |
| Antenna Type | Dual Polarized Antenna |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Wireless Security |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Audio Line Out | No |
| Serial Port | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Management | Web Based Management |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 15.4" |
| Diameter | 14" |
| Weight (Approximate) | 39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
Approvals:
IEEE Standards:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
Logiscenter_Motorola_AP7181.pdf HK1874A
Logiscenter_Motorola_AP7181.pdf MOD-AP7181