Epson ColorWorks CW-C6000PU Label Printer Peel-and-present, 4.25", 1200 x 1200 dpi, 127mm/s, Ethernet/USB/Serial
C31CH76201
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: USB, Ethernet
-
Optional Upgrades: Peeler
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Maximum Label Length | 24.02" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 22.2" |
| Weight (Approximate) | 50.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
mod-c6000-epson-label-printer-datasheet-1.pdf C31CH76201
mod-c6000-epson-label-printer-user-manual-1.pdf C31CH76201