Elo E-Series 3 POS Terminal 15.6", 10-point touch, Intel N97, 8GB RAM, 128GB SSD, WiFi
E850098
Select model
Key Features
- 15.6-inch touchscreen with edge-to-edge glass
- WiFi & Bluetooth 5.3 connectivity for multiple peripherals
- 10-touch PCAP technology enhancing user interaction
- Integrated I/O Hub for easy connection to cash drawers, printers, and scanners
- 3-year warranty for peace of mind
- Intel's N97 processor for efficient performance
Specifications
- Color: Black
- Display Size: 15.6" diagonal
- Resolution: 1920 x 1080
- Touch Technology: TouchPro® PCAP
- Processor: Intel N97 (up to 3.60 GHz)
- Memory: 8GB DDR5 (Expandable to 16GB)
- Storage: 128GB or 256GB NVMe SSD options
- Operating System Options: Windows 11 or Linux
- Wireless Connectivity: 802.11 a/b/g/n/ac/ax; Bluetooth 5.3
- Dimensions: 14.56" x 7.19" x 11.75"
- Weight: 7 lbs (unpackaged)
- Warranty: 3-year standard, extendable
Main Features
-
Touch: Yes
-
POS: Yes
-
Screen size: 16 inch
-
Connection: WLAN/Wi-Fi, Ethernet, Serial, USB
-
Screen type: Capacitve
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Type | N-series |
| Processor Model | N97 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touch Points | 10 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
e-series-3.pdf E850098
e-series-3.pdf MOD-E-SERIES-3