Elo 1517L rev. B, 38.1 cm (15''), AT, black
E144246
Select model
The Elo 1717L Touchscreen Monitor is a robust, commercial-grade solution designed for high-usage environments such as retail and hospitality. With a sleek, thin design, this 17-inch LED touch display combines cutting-edge technology with features tailored for continuous public use. It stands out with its **edge-to-edge zero-bezel** design, providing exceptional optical quality, while its energy-efficient LED backlighting ensures 40% energy savings. Equipped with versatile mounting options and a range of touch technologies, the 1717L is perfect for point-of-sale and interactive digital signage applications.
- Edge-to-edge Zero-bezel: AccuTouch resistive and iTouch surface acoustic wave
- Traditional Bezel: AccuTouch resistive and IntelliTouch surface acoustic wave
- Antiglare or Clear glass options available
- Sleek and thin design with "Built for Touch" Reliability
- 40% Energy Savings using LED Technology
- 3 Year Standard Warranty
- Integrated cable management
- Space-saving design: Desktop, wall, or VESA mounting
- Model: 1717L
- Color: Black or White
- Active Display Area: 13.3 x 10.6 inches / 338 x 270 mm
- Monitor Dimensions (with stand): 15.4 x 8.5 x 14.2 inches / 392 x 215 x 361 mm
- Thickness: 1.7 inches / 43 mm
- LCD Technology: Active matrix TFT LCD with LED backlighting
- Diagonal Size: 17.0"
- Aspect Ratio: 5:4
- Native Resolution: 1280 x 1024
- Supported Resolutions: Various, including 640 x 480, 800 x 600, 1024 x 768
- Brightness (typical): LCD Panel: 250 nits; with AccuTouch 200 nits
- Weight: Unpackaged: 5.4 kg / 11.9 lb.; Packaged: 8.3 kg / 18.3 lb.
- Power Consumption: Typical: 20W; Sleep: 1.8W; Off: 1.4W
- Touch Interface: Serial (RS232) and USB
- Warranty: 3 years standard
Main Features
-
Touch: Yes
-
Connection: USB, Serial
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 15" |
| Viewable Screen Size | 15" |
| Screen Mode | XGA-2 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time | 16 ms |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Mount Type |
|
| Backlight Technology | LED |
| Features | Security Lock |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1024 x 768 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 12 W |
| Standby Power Consumption | 1.70 W |
| Off-Mode Power Consumption | 1.30 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16" |
| Height with Stand | 12.50" |
| Width with Stand | 14.10" |
| Depth with Stand | 7.80" |
| Weight (Approximate) | 9.48 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
1517l-2021.pdf E144246
1517l.pdf MOD-1517L-1717L
1717l.pdf MOD-1517L-1717L