ecom instruments 621057 Servers
621057
Select model
| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 16 TB |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Maximum Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Clustering Supported | No |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Bronze |
| Processor Model | 3204 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows Server IoT 2019 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Protocols |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 29.5" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Weight (Approximate) | 37 lb |