MF2te, Linerless, RS-232, Bluetooth
200382-100
Select model
Key Features:
- Advanced 32-bit architecture RISC processor for lightning-fast processing.
- Bluetooth or 802.11b/g connectivity options available.
- Extremely rugged design, able to endure multiple 6ft drops.
- Up to 33% smaller than competitive models, making it highly portable.
- Included battery and economical replacement options.
- Industry-leading two-year warranty for peace of mind.
Specifications:
- Model: microFlash 2te
- Dimensions: 5.5"hx 4.3"W x 2.5"d (139.70 x 109.22 x 63.5 mm)
- Weight: 15.3 oz (0.435 kg)
- Print Width: 1.89" (48 mm)
- Battery: Lithium Ion, 7.2V, 1800 mAh
- Charging Options: AC adapter, 12V vehicle adapter
- Print Quality: 203 dpi resolution
- Endurance: Prints up to approx. 5,000"
- Operating Temperature: -4° F to 122° F (-20° C to 50° C)
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Mobile
-
Connection: Serial, USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 1.89" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features | Belt Clip |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Flash Memory | 4 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2" |
| Maximum Label Width | 2.25" |
| Label Core Size | 0.40" |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
mod-mf2te-datamax-label-printer-datasheet.pdf 200382-100
Logiscenter_Datamax_Microflash.pdf 200382-100
mod-mf2te-datamax-label-printer-datasheet.pdf MOD-MF2TE