Datalogic QuickScan QBT2500 Handheld Barcode Reader 2D, Bluetooth, Digimarc, IP52, 3250mAh, USB-C
QBT2500-BK
Select model
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Range: Long Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 2D, Imager
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
Postal Codes:
Stacked Codes:
Digital Watermarking:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanning Distance | 20.10" |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 30 in/s |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 110000 lux |
| Drop Specification | Withstands repeated drops from 1.5 m / 5.0 ft onto a concrete surface. |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Radio Frequency | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 5.11 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
mod-quickscan-qbt2500-datalogic-handheld-readers-datasheet.pdf MOD-QUICKSCAN-QBT2500
mod-quickscan-qbt2500-datalogic-handheld-readers-quick-guide.pdf MOD-QUICKSCAN-QBT2500
mod-quickscan-qbt2500-datalogic-handheld-readers-user-manual.pdf MOD-QUICKSCAN-QBT2500