Datalogic Magellan 9800i, Scanner/Scale, Medium Platter, Display, RS-232 Cable
98201010121-014212
Select model
Key Features:
- Omega Tek™ Productivity Technology
- SurroundScan® 3D Scanning Technology
- Enhanced All-WeighsⓇ Platter
- FirstStrike™ Advanced Decoding Software
- Multiple interface solution
- Flash memory for easy upgrades
- Optional EAS functionality
Specifications:
- Dimensions:
- Short scanner: 16.5"x11.5"x5.0"
- Long scanner: 20.0"x11.5"x5.0"
- Long scanner/scale: 20.0"x11.5"x5.0"
- Weight:
- Short scanner: 18.0 lb
- Long scanner: 20.0 lb
- Long scanner/scale: 26.0 lb
- Scale Capacity: Up to 30.0 lb
- Operating Temperature: 50° to 104° F
- Electrical Requirements: 100-250 VAC, 9 Watts (nominal)
- Decoding Capability: UPC, EAN, Code 39, and more
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: Serial
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D / Linear Codes:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Serial |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | In-counter |
| Height | 2.7" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
9800i.pdf 98201010121-014212
9800i-2021.pdf MOD-MAGELLAN9800I