Custom TK180 METAL, Ethernet, USB, RS232
911HL010100733
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Ticket Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.87 in/s |
| Maximum Print Resolution | 200 dpi |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Label Width | 3.25" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.3" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
mod-tk180-metal-custom-label-printer-datasheet.pdf 911HL010100733
mod-tk180-metal-custom-label-printer-user-manual.pdf 911HL010100733
tk180-metal-custom.pdf 911HL010100733
mod-tk180-metal-custom-label-printer-datasheet.pdf MOD-TK180-METAL
mod-tk180-metal-custom-label-printer-user-manual.pdf MOD-TK180-METAL