Code Barcode Reader CR1500, Omnidirectional Imager: 1D, 2D, PDF417, retail, RS232, USB 2.0. Color: dark gray
CR1500-K203-CX
Select model
Key Features:
- **Patented dual-field optics** for superior barcode scanning versatility
- **PVC-Free CodeShield® plastics** for enhanced disinfectant resistance
- **IP54 rating** to protect against dust and moisture
- Customizable **visual, audible, and haptic indicators**
- **Compact and lightweight** design for easy handling
- **Powerful JavaScript platform** for advanced device control
Specifications:
- **Dimensions:** 5.2" H x 3.0" L x 2.0" W (132 mm x 77 mm x 52 mm)
- **Weight:** 4.1 oz (116 g)
- **Color:** Light gray
- **Operating Temperature:** -20° to 55° C / -4° to 131° F
- **Storage Temperature:** -30° to 65° C / -22° to 150° F
- **Humidity:** 5% to 95% non-condensing
- **Decode Capability:** Supports 1D, 2D, and PDF barcodes
- **Communication Interfaces:** RS232, USB 2.0
- **Warranty:** 1 year
Main Features
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
Proprietary 2D: GoCode® (Optional License Required) Postal Codes:
|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Supply Included | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 5.2" |
| Width | 2" |
| Length | 3" |
| Weight (Approximate) | 4.09 oz |
cr1500.pdf CR1500-K203-CX
cr1500.pdf MOD-CODE-CR1500-SCANNERS