| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 8 mm |
| Maximum Focal Length | 48 mm |
| Optical Zoom | 6x |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Focus Distance | 47.24" |
| Filter Attachment Diameter | 49 mm |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 6.1° to 44.6° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.5" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 10.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
1/2" C Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 1/2" |