| Technical Information | |
|---|---|
| Frequency Band Type | UHF |
| Operating Frequency Range | 900 MHz to 930 MHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 13 dBi |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Connector Type | N-connector |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.20" |
| Width | 11.30" |
| Depth | 34.60" |
| Form Factor | Mast |
| Weight (Approximate) | 18.74 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Wireless Access Point |
| Compatibility |
Cambium Networks PMP 450i 900MHz Access Point |