| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core M |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Model | m3-6Y30 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 900 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 64 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 12" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Resolution | 2160 x 1440 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 515 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Sensor Type |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | No |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gold |
| Product Color | Golden |
| Form Factor | Detachable |
| Height | 0.57" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 8.8" |
| Weight without Dock (Approximate) | 1.72 lb |
| Weight with Dock (Approximate) | 2.45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |