BROTHER MOBILE, RJ-3150: RUGGEDJET 3, PORTABLE 3'' DT RECEIPT/LABEL PRINTER W/WI-FI, BT, USB, USB HOST, COLOR DISP, GAP/BAR MEDIA SENSORS, PEEL W/SENSOR/TEAR, BATT, BELT CLIP & 2 YR BUMPER TO BUMPER WARR, AIRPRINT, CPCL
RJ3150
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Mobile
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Flash Memory | 32 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.60" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Maximum Label Length | 39.37" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 3.2" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards | IP54 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-rj-3050-brother-label-printer-datasheet.pdf RJ3150
mod-rj-3050-brother-label-printer-user-manual.pdf RJ3150
mod-rj-3050-brother-label-printer-datasheet.pdf MOD-RJ-3050
mod-rj-3050-brother-label-printer-user-manual.pdf MOD-RJ-3050