Brecknell 816965006304 POS Scales
816965006304
Select model
The Brecknell 3800LP Series Scale is the perfect solution for those seeking a reliable, high-performance weighing system. Designed for versatility, this scale offers weighing, counting, and check weighing functionalities. Its easy-to-read LED display and low-cost construction make it ideal for both professional and personal use. With an NTEP certification for various capacities up to 600 lb, the Brecknell 3800LP is both battery and AC/DC operated, ensuring seamless operation in any environment.
Key Features
- **Low Cost, High Performance**
- **Calibrated with SBI-505 LED Indicator**
- **Easy to Read LED Display**
- **Battery or AC/DC Operation**
- **NTEP Certified** (75 kg / 150 lb, 150 kg / 300 lb, 300 kg / 600 lb)
- **IP65 Rated for Dust and Water Resistance**
Specifications
- Indicator Specifications:
- Construction: Powdered painted mild steel with stainless steel shroud
- Dimension: 76 mm (W) x 220 mm (L) x 149 mm (H)
- Display: Six digit 20 mm / 0.8" high red LED
- Power: 120/220VAC 60Hz/50Hz (US PSU)
- Operating Temperature: -10° C to 40° C / 14° F to 104° F
- Base Specifications:
- Capacity: 75 kg x 0.02 kg / 150 lb x 0.05 lb
- Durable stainless steel construction for corrosion resistance
- Operating Temperature: -10° C to 40° C / 14° F to 104° F
- Dimensions: 508 mm (L) x 508 mm (W) x 127 mm (H)
| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (Imperial) | 300 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 150 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 1.60 oz |
| Measurement Type |
|
| Base Material | Stainless Steel |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LED |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LED Indicator |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material |
|
| Material Details |
|
| Height | 5" |
| Width | 20" |
| Length | 20" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | NTEP Certified |
3800lp.pdf 816965006304
3800lp.pdf MOD-BRECKNELL-3800LP-SERIES