Bixolon XD5-43d Label Printer, Direct Thermal, Desktop, 300 dpi, 5 in/s, Black, LCD Display
XD5-43DEBK
Select model
Key features:
- Fast printing speeds: Up to 7 ips (XD5-40d) and 6 ips (XD5-40t)
- High resolution: Optional 300 dpi for fine print quality
- Connectivity options: Dual-band WLAN and Bluetooth V5.0
- Enhanced memory: Up to 256MB SDRAM and 256MB Flash
- Field-installable features: Peeler and Auto Cutter
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal (XD5-40d), Thermal Transfer (XD5-40t)
- Print Speed: Up to 7 ips (XD5-40d), 6 ips (XD5-40t)
- Print Resolution: 203 dpi (XD5-40d, XD5-40t) | 300 dpi (XD5-43d, XD5-43t)
- Media Width: 15 ~ 118 mm
- Memory: Standard: 64MB SDRAM, 128MB Flash | Optional: 256MB SDRAM, 256MB Flash
- Operating Temperature: 0 ~ 40°C (XD5-40d), 5 ~ 40°C (XD5-40t)
- Dimensions: XD5-40d: 194x248x169 mm | XD5-40t: 210x284x188 mm
- Weight: XD5-40d: 1.89 kg | XD5-40t: 2.48 kg
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Commercial
-
Print Speed: 5 in/s
-
DPI: 300 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth
-
Max Width: 4 mm
-
Max Label Length: 39.37 in
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Length | 39.37" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Fonts Included |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 7.87 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Input Voltage |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
xd5-40-data-sheet.pdf XD5-43DEBK
xd5-40-data-sheet.pdf MOD-XD5-40D