Bixolon SRP-Q200, USB, Ethernet, Wi-Fi, cutter, black
SRP-Q200EWDK
Select model
Key features:
- Ultra-Compact Design: Fits easily in limited spaces (102 x 104 x 107 mm).
- High Speed: Fast printing at up to 250 mm/sec.
- Versatile Connectivity: Supports Bluetooth, WLAN, USB, and more.
- Multiple Operating Systems: Compatible with Android, iOS, and Windows.
- Easy Paper Loading: User-friendly operation with minimal downtime.
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Up to 250 mm/sec
- Print Resolution: 203 dpi
- Media Characteristics:
- Media Type: Receipt
- Media Width: 58.0 mm
- Media Roll Diameter: Up to 60 mm
- Media Thickness: 0.05 - 0.08 mm
- Physical Characteristics:
- Dimensions: 103 x 104 x 109 mm
- Weight: 0.61 kg (1.34 lbs.)
- Performance Characteristics:
- NV Image Memory: 768 Kbytes
- Receive Buffer: 4 Kbytes
- User Define Buffer: 12 Kbytes
- Connectivity:
- Standard: USB V2.0 FS + Serial
- Optional: USB + Ethernet + Bluetooth/WLAN
- Environmental Characteristics:
- Operating Temperature: 0~40°C
- Storage Temperature: -20~60°C
- Humidity: 10~80% RH (Operating)
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.13" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features | Ultra Compact |
| Character Sets |
|
| Print Head Life | 100km |
| Fonts Included |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 3.15 mil |
| Maximum Roll Diameter | 2.36" |
| Maximum Label Width | 2.28" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | BXL/POS |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.3" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
srp-q200.pdf SRP-Q200EWDK
srp-q200.pdf MOD-SRP-Q200