Bixolon SRP-F310IICOSK Receipt Printers
SRP-F310IICOSK
Select model
Key Features:
- Waterproof and Dustproof: IP12 certified with dual-layer water protection.
- High Printing Speed: Up to 350 mm/sec, 29% faster than the previous model.
- Built-in Power Supply: Space-saving design combined with water protection.
- Flexible Connectivity: Built-in USB V2.0 & Ethernet; optional Bluetooth or WLAN.
- Eco-Friendly: Supports paper-saving mode and low power consumption.
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal (Front Exit)
- Print Speed: 350 mm/sec
- Print Resolution: 180 dpi (512 dots)
- Media Width: 80/83 mm
- Media Roll Diameter: Up to 105 mm
- External Power Adaptor: 100-240V AC, 50/60Hz
- Operating Temperature: 0-40°C (32-104°F)
- Weight: 2.00 kg (4.40 lbs)
- Reliability: 250 km TPH & 3 million cuts
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 13.78 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter Life | 300000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Maximum Roll Diameter | 4.13" |
| Maximum Label Width | 3.27" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 4.41 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | South Korea |
| Environmentally Friendly | Yes |
srp-f310ii.pdf SRP-F310IICOSK
srp-f310ii.pdf SRP-F310II