Bixolon BCD-2000, black, USB
BCD-2000AUG
Select model
Key features:
- Flexible character alignment - Horizontal, vertical, font space, and line space adjustments
- Two character font options - 8 x 16 and 9 x 17 for enhanced readability
- Simple image display management - Easy image download and display via utility
- Compatible with all major operating systems - Windows®, iOS™, and Android™
- Plug and play USB setup - Effortless connection to host systems
Specifications:
- Display Method: STN LCD (mono)
- Display Color: Blue/White
- Active Area: 118.5 x 45.5 mm
- Brightness: 100 cd/m²
- Character Number: 30 Letters x 4 Lines
- Power - Voltage: USB: 5VDC±5% (USB Bus Power); RS232: 5VDC ~24VDC
- Weight: 850 g
- Operating Temperature: 0 - 40°C (32 - 104°F)
- Storage Temperature: -20 - 55°C (-4 - 140°F)
- Reliability (Display): 50,000 hours (Backlight)
Main Features
-
Connection: USB
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Color | Blue/White |
| Number of Columns | 30 |
| Number of Lines | 4 |
| Brightness | 100 Nit |
| Character Width | 0.17" |
| Character Height | 0.33" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Font Type |
|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 20.5" |
| Width | 6.4" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | South Korea |
mod-bcd-2000-bixolon-label-printer-datasheet.pdf BCD-2000AUG
mod-bcd-2000-bixolon-label-printer-user-manual.pdf BCD-2000AUG
bcd-2000.pdf BCD-2000AUG
bcd-2000.pdf MOD-BCD-2000