| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | WXGA |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 90° |
| Vertical Viewing Angle | 60° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Stand Adjustments |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Color Supported | 262k |
| Native Contrast Ratio | 400:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 220 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 9.3" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 1.7" |
| Height with Stand | 11.05" |
| Width with Stand | 14.87" |
| Depth with Stand | 7.46" |
| Weight with Stand (Approximate) | 3.33 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |