| Technical Information | |
|---|---|
| Product Functions | Cooler |
| Cooling Capacity | 3018.63 W |
| Maximum Air Flow | 290 CFM |
| Dehumidifier | Yes |
| Dehumidification Rate | 21.3 mL/min |
| Operating Mode | Fan Mode |
| Timer | Yes |
| Air Circulation Direction | 4-way |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Input Current (Cooling) | 5.10 A |
| Energy & Performance | |
|---|---|
| Refrigerant | R-410A |
| EER | 9.8 |
| Hourly Energy Consumption for Cooling | 1050 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Soft Gray |
| Height | 15.6" |
| Width | 26" |
| Depth | 21.8" |
| Weight (Approximate) | 75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |