Zebra ZT420 Industrial Thermal Transfer Printer, 203 dpi, 6.6in, 12 ips, Bluetooth 2.1/MFi, NFC
ZT420A2-T010000Z
Select model
Main Features
-
RFID: Yes
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 12.01 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 102" |
| Maximum Print Width | 6.60" |
| Application/Usage | Industrial |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 2.01" |
| Maximum Label Length | 102" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
mod-zt420-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZT420A2-T010000Z
mod-zt420-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf ZT420A2-T010000Z
mod-zt420-zebra-label-printer-datasheet.pdf MOD-ZT420
mod-zt420-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf MOD-ZT420