Zebra LS3578, BLUETOOTH, 1D, LR, black, yellow
LS3578-ER20005WR
Select model
The Symbol LS3578-FZ Barcode Scanner is engineered for extreme industrial environments, delivering reliable, cordless performance with integrated Bluetooth technology. It features fuzzy logic technology that allows for fast and accurate scanning of 1-D barcodes, even those that are damaged or poorly printed. Its rugged design, dust and water resistance, and ergonomic form factor mean it is built to withstand harsh conditions while keeping users comfortable during long shifts. Say goodbye to cable failures and hello to enhanced productivity with this robust tool.
- **Fuzzy Logic Technology**: Quickly scans all 1-D barcodes, including dirty or damaged ones.
- **Integrated Bluetooth**: Ensures secure wireless data transmission.
- **Rugged Design**: Withstands up to 50 drops from 6.5 feet and is IP65 rated for water and dust resistance.
- **Ergonomic Form Factor**: Offers comfort for extended use in demanding environments.
- **Low Total Cost of Ownership**: Long-lasting construction with easy management features.
- Dimensions: 7.34 in. L x 4.82 in. W x 2.93 in. D
- Weight: 14.6 oz. (414 gm)
- Battery: 2200 mAh Lithium Ion
- Battery Charge Time: Fully charged in 3 hours
- Operating Temperature: -4 to 122°F (-20 to 50°C)
- Storage Temperature: -40 to 140°F (-40 to 60°C)
- IP Rating: IP65
- Scanning Speed: 36 scans per second
- Radio Frequency: 2.402 to 2.480 GHz
- Bluetooth Range: Up to 300 ft. (100m) in open air
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connectivity: Cordless
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 36 scan/s |
| Maximum Scan Resolution | 7.50 mil |
| Scanning Distance | 45 ft |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Multi-interface |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color |
|
| Height | 7.3" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 14.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Interface Option:
USB Cable separate |
mod-ls3578-zebra-readers-datasheet.pdf LS3578-ER20005WR
mod-ls3578-zebra-readers-quick-guide-1.pdf LS3578-ER20005WR
mod-ls3578-zebra-readers-user-manual.pdf LS3578-ER20005WR
motorola-ls3578.pdf LS3578-ER20005WR
mod-ls3578-zebra-readers-datasheet.pdf MOD-LS3578
mod-ls3578-zebra-readers-quick-guide-1.pdf MOD-LS3578
mod-ls3578-zebra-readers-user-manual.pdf MOD-LS3578