Zebra Z-Ultimate 3000T, label roll, synthetic, 51x25mm, white
76535
Key features:
- Exceptional Read Range: Up to 15 m on metal surfaces.
- Diverse Surface Compatibility: Optimized for metal but functional on other materials.
- Durability: Resistant to extreme temperatures and industrial washing.
- Easy Application: Adheres smoothly to curved surfaces.
Specifications:
- Device Type: Class 1 Generation 2 passive UHF RFID transponder
- Air Interface Protocol: EPCGlobal Class1 Gen2 ISO 18000-6C
- Read Range:
- On Metal: Up to 15 m / 50 ft
- On Plastic: Up to 9 m / 30 ft
- On Liquid: Up to 10 m / 33 ft
- Operating Temperature: -35°C to +85°C / -31°F to +185°F
- Memory Configuration: EPC 128 bit; TID 96 bit
- Label Dimensions: 100 x 40 x 1.3 mm / 3.94 x 1.57 x 0.05"
- Weight: 2.2g
| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 1" |
| Number of Labels per Roll | 5249 |
| Core Diameter | 3" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Coated, Gloss |
| Compatibility |
Zebra Printer:
|
| Certifications & Standards |
UL approved and CSA recognized |
emea-supplies-brochure-en-gb.pdf 76535
iq-color-2000d.pdf LABELS-ZEBRA
confidex-ironside-classic-hard-tag.pdf LABELS-ZEBRA
confidex-ironside-slim-hard-tag.pdf LABELS-ZEBRA
confidex-steelwave-classic-hard-tag.pdf LABELS-ZEBRA