| Product Information | |
|---|---|
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 725 |
| Sheet Standard | Tabloid |
| Sheet Size | 11" Width x 17" Length |
| Spine Size | 3 1/10" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | D-Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| Height | 11 1/2" |
| Width | 3 7/8" |
| Length | 20" |
| Weight (Approximate) | 3.19 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 64% |
| Post-consumer-waste% | 62% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |