| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 600 Sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 100000 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 20.8" |
| Width | 23.8" |
| Depth | 18.5" |
| Weight (Approximate) | 105.2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
One Internal Card Slot |
| Platform Supported |
|