| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Micro-B |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.5" |
| Width | 3" |
| Length | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | Thailand |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |