| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | Thailand |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |