| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 5 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.5" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 4.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Desktop PC |