| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C (MALE), USB Type-C (FEMALE) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.31" |
| Width | 3.86" |
| Depth | 0.45" |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |