| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Type A USB 3.0 USB Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type C - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Type C USB 3.0 USB Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |