| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 36 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type B - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Active |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9.10" |
| Shipping Width | 10.60" |
| Shipping Weight (Approximate) | 12.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
An active repeater in the middle of the cable. |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |