| Technical Information | |
|---|---|
| Management | Remote Monitoring |
| Protocols |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.2" |
| Width | 7.6" |
| Depth | 14.7" |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite SmartRack Portable Server Rack Cooling Systems:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |