| Technical Information | |
|---|---|
| Features | Cable Management |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Static/Stationary Weight Capacity | 800 lb |
| Height | 28" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Rack Height | 13U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 48" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |