| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon |
| Height | 1.3" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 0.9" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | C14 Plug / C13 Outlet |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |