| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
System Requirements:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited warranty |