| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 50 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.47 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime warranty |