| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 210 MB/s |
| Maximum Write Speed | 140 MB/s |
| Printed Design/Pattern/Texture | Checkerboard |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 0.247 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|