| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 2 GB |
| Memory Speed | 133x |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | CompactFlash Type I |
| Width | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 0.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |