| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 256 GB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |