TOSHIBA, THERMAL BARCODE PRINTER, B-SX5T, 5IN WIDE, 305 DPI, 8 IPS, PEELER/REWINDER, SERIAL, PARALLEL, I/O, LAN
BSX5TTS25QMR
Select model
Key features:
- High-speed printing: Up to 254 mm/sec for increased productivity.
- Robust design: Heavy-duty steel cabinet ensures durability.
- Ease of use: Quick access to print head and paper path for hassle-free maintenance.
- RFID Ready: Simplifies supply chain management with integrated circuits.
- Comprehensive compatibility: Works seamlessly with previous TOSHIBA printers.
Specifications:
- Print Technology: Thermal Transfer / Direct Thermal
- Print Resolution: 203 dpi (B-SX4), 306 dpi (B-SX5)
- Print Width: Maximum 127.5 mm (5.02")
- Print Length: Maximum 1,500 mm (59")
- Print Speed: Up to 254 mm/sec (10 ips) or 203 mm/sec (8 ips)
- Interfaces: USB, LAN, RS232, and more
- Barcodes Supported: UPC/EAN, Code 39, Code 128, QR Code, and more
- Fonts: Bitmap, Outline, and True Type fonts
- Dimensions: 291 mm (W) x 460 mm (D) x 308 mm (H)
- Weight: 18 kg (39.7 lbs)
Main Features
-
RFID: Yes
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 306 |
| Maximum Print Width | 5.02" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Media Thickness | 11.42 mil |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.1" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 18.1" |
| Weight (Approximate) | 41.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
mod-sx5-toshiba-label-printer-datasheet.pdf BSX5TTS25QMR
mod-sx5-toshiba-label-printer-manual-multilanguage.pdf BSX5TTS25QMR
toshiba-b-sx.pdf BSX5TTS25QMR
mod-sx5-toshiba-label-printer-datasheet.pdf MOD-SX5
mod-sx5-toshiba-label-printer-manual-multilanguage.pdf MOD-SX5