| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Focal Length | 35 mm |
| Magnification | 0.34x |
| Image Stabilization | Optical |
| Optical Zoom | 2.9x |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 9.84" |
| Filter Attachment Diameter | 58 mm |
| Lens Mount Type | Micro Four Thirds |
| Lens Construction | 14 Elements in 9 Groups |
| Autofocus | Yes |
| Field of View | 34° to 84° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 2.9" |
| Diameter | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 10.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Panasonic LUMIX G Series Cameras:
|
| Model Compatibility |
|