| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 3.0 Type C - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features | LED |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
| Shipping Height | 1.18" |
| Shipping Width | 6.69" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |