| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Mini Coaxial |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.42 lb |
| Shipping Height | 8.39" |
| Shipping Width | 1.06" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |